Новини

ЯК ВИЗНАЧИТИ ЗМОВА В СИСТЕМІ PROZORRO

Щорічно державні і муніципальні установи витрачають сотні мільярдів через ProZorro, купуючи послуги з ремонту, транспортні засоби, меблі та інші товари. Однак закуповують організації і учасники часто намагаються заробити гроші, інтригуюче із закупівлями. Наприклад, запрошення партнера прийняти участь в торгах. Нещодавно Transparency International Ukraine і YouControl представили безкоштовний інструмент, що дозволяє миттєво виявляти змови у сфері держзакупівель через ProZorro.

Законодавство про державні закупівлі ґрунтується на принципі здорової конкуренції. Це повинно гарантувати, що краща пропозиція буде обрано на відміну від кумівства. Для проведення відкритих торгів вимагається не менше двох учасників. Таким чином, учасники, що бажають виграти, часто просто реєструють іншу компанію, що призводить до того, що компанія по суті конкурує сама з собою.

Ще одна поширена ситуація в ProZorro — це закупівельні організації, запрошують до участі компанії в будівництві і ремонті https://tender.uub.com.ua/pro-prozorro/tendery-z-budivnitstva-ta-remontu-v-systemi-prozorro, належать їх друзям і родичам.

Антиконкурентні узгоджені дії тягнуть за собою відповідальність, оскільки це завдає шкоди державі. В Україні відомством, що здійснює нагляд за цим, є Антимонопольний комітет України.

Розробники сподіваються, що їхні інструмент дозволяє активного бізнесу, журналістам-исследователям, громадським активістам і наглядовим органам набагато швидше знаходити узгоджені антиконкурентні дії та неефективне витрачання бюджетних коштів. Докази допоможуть бізнесу відстояти свої права.

«Довгоочікувана інтеграція аналітичної системи YouControl з порталом моніторингу DOZORRO зробила можливим виявлення змови всього за кілька кліків. Але важливо, щоб активісти громадянського суспільства, журналісти і бізнес не зупинялися на досягнутому, а попереджали місцеві відділення Антимонопольного комітету. Це найбільш ефективний спосіб залучення недобросовісних закуповують організацій та учасників до відповідальності за антиконкурентні узгоджені дії. Це не коштує нічого, крім вашого часу, щоб подати цей звіт», — сказав координатор DOZORRO Іван Лахтіонов.

“Це була наша давня мрія реалізувати цю функцію разом з нашими партнерами. Мені дуже подобаються інструменти, які дозволяють громадянам контролювати, наскільки ефективно працює державний сектор. Чим зручніший цей нагляд, тим більше результатів він принесе і тим більше привертає людей.